Simptomi migrene in zdravljenje doma. Kako olajšati migrenski napad ljudskih pravnih sredstev.

Pretres možganov

Veljavnost velikih količin: utrujenost, pomanjkanje spanja, prekomerno spanje, prekomerno reakcija na utripanja televizorjev in računalniških monitorjev, fizične preobremenitve in pomanjkanja telesne aktivnosti, občutljivost na alkohol in nikotin, napadi jeze in besa, nihanja v atmosferskem tlaku, prisotnost kronične bolezni, tako zapletene in še veliko več.



  1. Osvoboditi napad bo pomagal izolirati - temno tiho sobo in počitek bo naredil.
  2. Na vaši glavi je veliko pijače in hladno stiskanje.
  3. Zdravila, ki zmanjšujejo pogostost napadov: beta-blokatorji, blokatorji kalcijevih kanalov, antihipertenzivi, antikonvulzivi, sirotonina selektivni zaviralci absorpcije, antihistaminiki.
  4. Zdravila, ki preprečujejo ali zaustavitev napredovanja bolezni pomaga, da se ga znebi: ergot alkaloidi, isometheptene, triptani.

Tradicionalna medicina ima tudi sredstva, s pomočjo katerih je mogoče zdraviti migrena:



  1. Uporaba kofeina v obliki močne kave ali zelenega ali črnega čaja 2-3 krat na dan.
  2. Broth kornel.
  3. Masaža glave (smer od čela do zatiča).
  4. Izlijemo mešanico kamperja in amoniaka (1: 1).
  5. Piti na prazen želodec kozarec sirotke ali pinjenca.
  6. Decoction cvetov rdeče detelje, v obliki srca lipe, kamilice, baldrijana, Melissa.
  7. Pijte reden krompirjev sok (¼ skodelice 2-krat na dan).
  8. Vzemite sok guelder rose, črni ribez.
  9. Kopelite se z decokcijo valerijana.
  10. Infuzija koper semena (1 ura. L. 1 skodelico vrele vode za 2 uri, piti čez dan), in tako naprej.

Migrena: simptomi in zdravljenje (tablete in zdravila brez zdravil)

Migrena... Ta beseda je povezana z večino ljudi z neznosnim glavobolom. Vendar pa je treba razumeti, da migrene - neodvisna nevrološka motnja, pri kateri je glavobol glavna vendar ne edini simptom. Poleg glavobol, migrena spremljajo slabost, bruhanje, nestrpnosti Glasni zvoki in svetle luči, vonjav, in v nekaterih primerih, in številnih drugih nevroloških simptomov. Še vedno ni mogoče popolnoma ozdraviti migrene. Obstajajo načini zdravljenja, ki omogočajo zmanjšanje pogostosti napadov migrene na nič. O tem, kaj je značilno migrena, saj teče, kaj zdravljenja obstajajo, bomo razpravljali v tem članku.

Prevalenca migrene

Zakaj govorijo toliko o migrenah? To je posledica visoke razširjenosti bolezni med celotno populacijo planeta. V povprečju, po statističnih podatkih, migrene pokrivajo približno 10-12% svetovnega prebivalstva. To so ljudje, ki redno trpijo zaradi migrenskih napadov. Menijo, da približno enkrat v življenju približno 80% prebivalcev trpi podoben napad. In Evropejci so celo izračunali letne izgube v zvezi s to boleznijo. Ti so znašali 111 milijard evrov. Impresivno, kajne? Čeprav nihče v Rusiji ni štel za izgub, je verjetno, da bi bile številke šokantne. Zato so migrenska vprašanja tako pomembna v našem času.

Ženske trpijo zaradi migrene vsaj trikrat bolj pogosto kot moški. To je posledica hormonskega ozadja in nenehnih nihanj v življenju ženske: od mesečnih sprememb do obdobij nosečnosti, poroda in dojenja. Dokaz za to je dejstvo, da ob pojavu menopavze pri večini žensk napadi migrene postanejo manj pogosti ali celo popolnoma izginejo.

Pogostnost napadov je tudi zelo individualna. Nekdo je prisiljen trpeti v enem dnevu, nekdo je malo več srečen in se nekajkrat na leto izkrca. Razmerja med pogostnostjo in resnostjo epileptičnih napadov ni mogoče izslediti.

Zakaj se pojavlja migrena?

Nemogoče je nedvoumno odgovoriti na to vprašanje. Najpogostejši, do danes, je vaskularna teorija, katere bistvo je naslednja.

Z migreno se pojavi krč krvnih žil, zaradi česar se v krvni obtok sprosti ogromna količina posebnih snovi - nevropeptidov. Med njimi igrajo pomembno vlogo pri razvoju migrene serotonin, snov P in številne druge snovi, ki povzročajo vazodilatacijo. Razširitev posod vodi v raztezanje sten, njihovo impregnacijo s plazmo, razdraženost receptorjev bolečine. Posledica vsega tega je neznosna bolečina. Verjame, da ima določena vloga naslednja:

  • dedna nagnjenost (če eden od staršev trpi zaradi migrene, potem je tveganje njegovega razvoja pri otroku 50%, če sta oba nagnjena k bolezni, se tveganje poveča na 75%);
  • nizek bolečinski prag;
  • disfunkcija v sistemu trigeminalnega živca, ki zagotavlja inerviranje glave in obraza;
  • čustvene in osebne značilnosti osebnosti (kar potrjuje tudi večja razširjenost med ženskami).

Migraine provokatorji

V tem primeru govorimo o situacijah, ki lahko sprožijo razvoj napada:

  • čustveni stres (in napad se ne more pojaviti neposredno v času stresa, a že ob izstopu iz njega, ko pade čustveni stres);
  • sprememba vremena (zlasti v izven sezone);
  • Napaka v prehrani (to vključuje uporabo določenih proizvodov - sir, čokolada, citrusi, oreški, pivo in rdeče vino, zaveza za kavne in kofeinskih pijač, prisotnost v živilih kemičnih dodatkov na vrsto nitrit, natrijev glutamat, velikih prelomov v hrani z razvojem občutka lakote );
  • posebni telesni pogoji (fizična utrujenost, pomanjkanje spanja ali prekomerno spanje, poslabšanje kroničnih bolezni, jemanje hormonskih zdravil pri ženskah, menstruacija).

Kako se zgodi migrenski napad?

Obstajajo dve vrsti migrene: z auro in brez nje. Migrena z auro se imenuje klasična migrena, to je 10-20% vseh primerov migrene. Migrena brez aure se obravnava kot preprosta migrena, pogostejša in predstavlja 80-90% primerov.

Simptomi migrene z auro

Aura je poseben nevrološki pogoj, ki pred napadom na glavobol. Aura se pojavi pred napadom, je vedno enaka za določenega bolnika. Aura se pojavi, nato pa izgine brez sledi, ampak prihaja do glavobola. Čas od nastanka aure do nastanka glavobola se lahko giblje od 5 do 60 minut. Kakšni so znaki migrene? Lahko je:

  • svetle utripajoče točke, zigzags, strele in podobne vizualne pojave, to je praktično vizualne halucinacije;
  • nenadna izguba vida (popolna ali delna v obliki izpadanja vidnih polj), črne lise pred očmi;
  • nenadna šibkost okončin v nekaterih delih telesa (npr. nezmožnost premikanja oči, odprite jih);
  • občutljive pojavi: mravljinčenje, mravljinčenje, pekoč in otrplost v različnih delih telesa (običajno na prste ene roke s postopnim širjenjem na celotno telo, kotu ust in jezika);
  • nenadne težave z govori: nejasnost, neberljivost, celo popolna izguba sposobnosti govorjenja;
  • omotica, tinitus, halucinacije okusa;
  • avtonomni simptomi: nenadna in nič zaradi potenje, povečan srčni utrip in dihanje, občutek strahu, "lump" v grlu, povišano telesno temperaturo in mrzlico.

Najpogostejša je vizualna aura, preostale vrste pa so opazne manj pogosto, kar povzroča veliko napačnih predstavitev v smislu diagnoze (obstaja sum na različne diagnoze). Zaradi tega ne vedno pacient sam povezuje auro z naslednjim glavobolom. Vendar pa po vrsti ponovitev, saj je tipična avura, postane očitno povezava z bolečino migrene.

Faze napadov migrene

Vsak napad migrene prehaja skozi več stopenj. Vsak od njih ima svoje posebnosti. Torej, pogojno zaseg je razdeljen na:

  • prodromalna stopnja;
  • faza aure (s preprosto migreno je ta del odsoten);
  • stopnja samega glavobola;
  • (post-demo).

Prodromalna faza se pojavi v nekaj urah, včasih - dan pred glavobolom. V tej fazi obstajajo klinični predniki napada. To je lahko sprememba razpoloženja, zaspanost, zmanjšana koncentracija, težave pri razmišljanju, večja občutljivost na vonje in zvoke, omotica. Vsi simptomi so nespecifični in je težko vzpostaviti jasno povezavo med njimi in poznejšim napadom.

Faza arov ustreza zgoraj opisanim spremembam.

Potem je glavobol. Ne postane takoj neznosna. Bolečina raste malo, pogosto se začne v templju in "plazi" na oko in čelo. Tipični simptom migrene je enostranski glavobol. Vendar pa je v nekaterih primerih bolečina lahko dvostranska in včasih - spremenite strani od napada do napada.

Drug značilen znak migrenskega glavobola je njegova pulsativna narava. Občasno pacienti svoje občutke opisujejo drugače: kot neumno, stiskanje.

Glavobol z migreno spremlja navzea in bruhanje. Resnost teh simptomov vpliva na resnost napada. Bruhanje se lahko ponovi, ki ga povzročajo neznatni vonji.

Drug simptom, ki spremlja glavobol z migrenami, je nestrpnost zvoka in svetlobe. Glasni zvoki in svetle luči povzročajo še večji glavobol. Zaradi tega se bolniki z migreno raje upokojijo v temni sobi, da se skrivajo pred izzivanjem slabših trenutkov.

Zdi se, da glavobol spremlja krvavenje blata (diareja), bolečine v trebuhu, suha usta, zvišana telesna temperatura, pogosto nagnjenost k uriniranju. V hujših primerih je možna sinkopa.

Po doseganju maksimuma glavobol traja več ur. V povprečju je trajanje napada glavobola približno 4 ure, v nekaterih primerih pa lahko glavobol traja tri dni brez prekinitve. Seveda je to zelo bolno za bolnika.

Faza ločitve traja od nekaj ur do nekaj dni. V bistvu se pacienti pritožujejo nad utrujenostjo in šibkostjo, splošno šibkostjo in nevračanjem, da se vključijo v kaj.

Zdravljenje migrene

Zdravljenje migrene se lahko zdravi in ​​ne zdravi. Najbolj učinkovita je kombinacija teh in drugih metod.

Ne-zdravilne terapije

Metode brez zdravil vključujejo:

  • popravek načina življenja (to vključuje izključitev živilskih provokatorjev, spoštovanje spanja in prehrane, zavračanje vina in piva itd.);
  • metode psihoterapije (uspešna so vedenjska (kognitivna) psihoterapija, avtomatsko usposabljanje, sprostitvene tehnike);
  • biološke povratne informacije (metoda, v kateri pacient beleži podatke o fizioloških parametrih - na primer mišična napetost - in se s pomočjo volje učijo za nadzor teh sprememb);
  • fizioterapevtski učinek (elektroforezo z drogami, Diadinamski tokovi, ultravijolično obsevanje, darsonvalization, magnetno in lasersko terapijo cervikalne območja, blatne kopeli, radona in borovim kopeli, krožna tuš);
  • akupunktura;
  • masaža in samo-masaža (ta lahko pomaga pri napadu na začetku).

Seveda se večina teh metod uporablja v interiktivni dobi, da se zmanjša pogostnost napadov. Metode sproščanja, biofeedback in samo-masaža pomagajo obvladovati zelo glavobol.

Nekateri bolniki v času napada delno zmanjšajo bolečino bodisi vročo vročo vodo ali pakiranje ledu, ki se nanese na glavo. Vplivi vročine so učinkoviti v fazi vazospazma, hladni pa so učinkoviti v obdobju širitve. Vendar to ne pomaga vsem bolnikom.

Zdravljenje migrene z drogami

Učinek zdravil na migreno poteka v dveh smereh: odpravi glavobol med napadom in preprečevanje njihovega pojava.

V zdravilih za odpravo bolečin v napadu potrebujejo vsi bolniki. Toda profilaktične zdravila prikazan le del bolnikov, pri katerih napadi ponavljajo pogosteje 2-3 krat na mesec in poteka, je zelo težko, da je takšno zdravljenje postane potrebno, kadar migrena postane "šef" v življenju bolnika.

Za odpravo glavobola se sprejmejo naslednje skupine zdravil:

  • analgetiki in nesteroidna protivnetna zdravila;
  • preparati, ki vsebujejo alkaloide ergot;
  • triptani (agonisti serotonina).

Obstaja postopen pristop k zdravljenju migrenskih glavobolov. To je, kot sledi: kdaj naj se oznake, ki označujejo na začetni migrenskim napadom ali ob nastopu glavobol biti analgetik ali nesteroidno protivnetno zdravilo (npr acetilsalicilno kislino v odmerku 1000 mg ali v odmerku ibuprofena 400-600 mg naproksen 750 mg). Da bi zagotovili ustrezno absorpcijo in ne izzivati ​​bruhanja, je priporočljivo kombinirati analgetike z zdravili, kot so metoklopramid (reglan), domperidonom (Motilium).

Da bi povečali analgetični učinek analgetika, ga lahko kombinirate s kofeinom. Kofein lahko vzamete v obliki kave, čaja, kakava, koksa ali uporabite pripravljen kombiniran izdelek, kot je Ascoffen-P.

Če ne morete jemati zdravila zaradi slabosti in bruhanja, morate uporabiti analgetik v rektalnih supozitorijah (npr. Voltaren).

Če se po 45 minutah po uporabi analgetika glavobol ne zmanjša, potem pa pojdite na drugo stopnjo - sprejemanje triptanov. Takšna zdravila vključujejo Sumatriptan (Imigran, Sumygamren), Zolmitriptan (Zomig), Naratriptan (Naramig). Če med tremi napadi migrene v zaporedju z analgetikom ne spremlja analgetični učinek, potem morate v tem primeru opustiti uporabo in če prvi znaki napada takoj vzemite triptan. Ločeno bi morali reči, da se zdravilo Imigran proizvaja ne le v obliki tablet, ampak tudi v obliki pršila za nos, ki omogoča uporabo, ne glede na obstoječo bruhanje.

Priprava erotov je prav tako zelo učinkovita pri obvladovanju bolečin v migreni. Vključujejo Ergothamine, Dihydroergotamine (obstaja tudi pršilo za nos - Digidergot). Obstaja kombinacija pripravka Ergotamina in kofeina - Nomigren.

Med sredstvi, ki se uporabljajo za preprečevanje napadov, najbolj učinkovita štejejo beta-blokatorji (npr Inderal, propranolol), antikonvulzivi (posebej topiramat in natrijev valproat), antidepresive (Prozac, Cymbalta, amitriptilin), zaviralce kalcijevih kanalčkov (Corinfar, Kordafleks). Ta zdravila priporočamo, da trajajo dolgo (približno 6 mesecev in še več), da dosežejo stabilno izgubo napadov. Uporaba teh orodij ne pomeni zdravilo za migrenske glavobole, saj samo po sebi, da je neozdravljiva. Toda v primerih, v katerih so neznosne glavobole, ki razvijajo zelo pogosto postanejo vzrok znatnega poslabšanja kakovosti življenja, uporaba profilaktično zdravil je uspelo zmanjšati število napadov na minimum, da je za takšne bolnike je enakovredno zdravljenje. Seveda, mora biti izbor zdravil se ukvarjajo samo s strani lečečega zdravnika o vsakem samozdravljenje more biti nobenega dvoma.

Folk pravna sredstva za migreno

Tradicionalna medicina ponuja zelo širok arzenal načinov, kako se znebiti bolezni. Te metode boja so tudi razdeljene v dve skupini:

  • sredstva, ki se uporabljajo za preprečevanje bolečine v času napada;
  • sredstva, ki se uporabljajo za preprečevanje njegovega pojava.

Za izboljšanje stanja v času napada je priporočljivo:

  • stiskati na čelu listov zelja ali burke (hkrati je treba glavo ponovno previti z brisačo);
  • pritrditev na templje lomov limone ali polrezane žarnice;
  • vstavite bombažno volno iz ušesnega stebla, navlaženo s sokom pese ali surove čebule (pri čemer mora biti slednji pazljiv, da ne povzroči opeklin);
  • vdihavanje mešanice enakih delov amoniaka in alkohola kaforja;
  • vdihavanje mešanice vode in jabolčnega kisa v razmerju 1: 1 (mešanico je treba segreti na vrelo vrelo, vendar ne kuhati);
  • vdihavanje hlapov aromatičnih olj (limona, bora, sivka, meta);
  • vroča kopel z gorčico v prahu;
  • na samem začetku napada vzemite 1/4 skodelice surovega krompirjevega soka;
  • se kopel dodajte z valerijskim koreninim luknjanjem.

Tukaj so le najpogostejša ljudska sredstva za boj proti migreni. Na splošno je njihovo število veliko večje. Njihovo učinkovitost lahko ocenjujemo samo s samim testiranjem.

Ljudska medicina priporoča, da se prepreči nastanek napadov:

  • piti dnevno decoction zeliščnih in sadnih stroškov (npr maline sadje, zapusti mati in mačeha (2 dela), apno, origano (1. del) za dren, melisa, baldrijan, deteljo, trifoliate watch listi, od jagodičja viburnuma itd. Seznam podobnih srečanj dovolj dolgo);
  • za 5-7 dni s pojavom napadov vzemite koktajl svežih kokošjih jajc, razdeljenih v kozarec z vrelim mlekom. Menijo, da lahko to sredstvo pomaga tudi pri napadu;
  • vsako jutro pred zajtrkom pijte 1 skodelico sirotke ali pinjenca;
  • 3-krat na dan, pijte ¼ skodelice črnega ribeza ali mešanico sokov korenja (3 delov), špinača in regrata (v prvem delu).

Ljudske metode zdravljenja migrene so zelo individualne: en in isti pripomoček pomaga eni osebi, drugi pa celo intenzivira bolečino. To je treba zapomniti za vse bolnike.

Zdravljenje migrene v nosečnosti

Nosečnost in nadaljnje dojenje spremljajo pomembne hormonske spremembe v telesu. Vse to lahko spremlja povečanje pogostnosti in pogostosti napadov. Pogosto se pogostnost napadov opazi v prvem trimesečju. Ker traja nosečnost, se pogostost napadov zmanjša. Kako se bo migracija obnašala v vsakem primeru - je nemogoče napovedati. Toda v resnici takšna mučenja noseče ženske absolutno k temu. Kako ravnati z migreno, ki je v položaju?

Najprej, seveda, se obrnejo na zdravila brez zdravil za boj proti glavobolom. Navsezadnje je uporaba kakršnihkoli zdravil med nosečnostjo nezaželena in mnogi lahko škodujejo dojenčku. Popravek načina življenja z izjemo vseh dejavnikov, ki povzročajo pojav migrene v nosečnosti, ostane v ospredju.

Noseča ženska, ki trpi zaradi migrene, se mora začeti boriti z napadom glavobola na tak način:

  • lahka masaža glave in ovratnika s prsti;
  • Hladen obkladek ali ledeni mehurček na glavi (čelo, viski);
  • Stisne iz listov zelja (predhodno zdrobljen, da omogoča sok);
  • piti močan in sladek čaj ali kava (kofein v zmernem odmerku ne vpliva na plod).

Precej učinkoviti in popolnoma varni so psihoterapevtske tehnike, usposabljanje za sprostitvene tehnike.

Uporaba odvajalcev in infuzij zelišč je možna šele po predhodnem posvetovanju z ginekologom porodnišnice, saj so nekatere nosečnice v nosečnosti kontraindicirane.

Od zdravil za zdravljenje migrene v nosečnosti je dovoljeno le paracetamol. Nima strupenih učinkov na plod. Uporablja se lahko v katerem koli trimesečju nosečnosti (čeprav v prvih treh mesecih nosečnosti, kadar koli je to mogoče, se morate izogibati uporabi kakršnihkoli zdravil).

Menijo, da triptani ne vplivajo negativno na plod. Takšni zaključki so bili opravljeni po analizi nosečnosti tistih žensk, ki so vzeli triptane, ki še niso vedeli o svojem položaju. Vendar študija o tej temi ni bila izvedena, zato jih ni mogoče priporočiti za zdravljenje napadov migrene s 100-odstotno varnostjo.

Tako je migrena problem, ki prinaša veliko trpljenja in omejitev življenja bolnika. Bolezen, čeprav ne skrajša življenjske dobe, ampak bistveno vpliva na njegovo kakovost. In čeprav je migrena sama neozdravljiva, je mogoče doseči nadzor nad boleznijo s pomočjo zdravilnih in brez zdravilnih metod. Ne obupajte in lahko premagate migreno!

D.M.N. Lebedeva, ER, govori o tem, kaj je migrena in kakšni so njegovi simptomi:

Zdravljenje migrene: seznam zdravil za migreno in glavobol

Migrena je dedna bolezen, pri kateri so cerebralna plovila zelo občutljiva in vneta pod vplivom neugodnih zunanjih in / ali notranjih dejavnikov. Napadi migrene spremljajo hude bolečine, fotofobije in slabost. V možganih ni stalnih degenerativnih sprememb, ekspanzija in vnetje posod se pojavita le med napadom, nato pa se ustavi.

Migrena ne predstavlja nevarnosti za zdravje, poleg tega - ljudje, ki trpijo zaradi tega, dlje zadržujejo jasnost uma in dober spomin. Toda v času bolečih napadov pozitivnih vidikov bolezni ne želijo razmišljati. Kako veste, ali imate res migrena ali pa ste glavobole drugačne narave?

Tukaj je tisto, kar morate vedeti o migrenah:

Zasegi imajo običajno štiri faze: podaljšanje, auro, takojšnje bolečine in post-normalno obdobje;

Prodromus - to anksioznost napad in slutnjo aura - vizualni, taktilnih, vohalne in govorne motnje pred napadom, bolečina migrena je vedno zelo močna, utripajoča in lokalizirana v določenem delu glave, in postdormalny rok - to je občutek šibkosti po napadu;

Včasih je migrena brez aure, vendar njegova odsotnost ne odpravi diagnoze;

Hude napade migrene lahko spremljajo bruhanje, omotica, podvojitev in zatemnitev v očeh in celo paraliza okončin. Ponavljajoče se bolečine v trebuhu in bruhanje nejasne etiologije pri otrocih so lahko tudi manifestacija migrene.

Pri dekletih se migrena najprej prijavijo v starosti 13-23 let, pogosto je njen prihod povezan s prvim rojstvom. Mladi trpijo zaradi te bolezni mnogo manj pogosto, vendar začnejo trpeti prej - od 8 do 10 let in težko je predvideti, kdaj se bodo napadi končali. Migren se diagnosticira le v 6% celotne moške populacije. Med ženskami trpi eden od petih, vendar se skoraj vse migrene umaknejo po menopavzi.

Popolnoma ozdraviti migrena je nemogoča, pa tudi pojasniti njegove vzroke ali preprečiti razvoj. Toda bolezen lahko in je treba vzeti pod nadzorom. V idealnem primeru ne bi smeli imeti več kot dva zaseganja na mesec in ne bi smeli trajati več kot dve uri. Tisti, ki so se v bolečinah počutili in so za dva ali tri dni tekli v stranišče, se zdijo te besede nedosegljiva sanja. Ampak ne bodi v naglici do obupa. Poskušali vas bomo naučiti živeti tako, da nimate migrene, vendar jo nadzirate.

Za nadzor nad migreno je potrebno:

Izračunajte dejavnike, ki vzpodbujajo in jih skrbno izognite;

Razumeti raznolikost zdravil za bolečino, izbrati pravo zdravilo in ga vzeti pravilno, da bi hitro olajšali bolečine;

Storite vse, da zmanjšate pogostnost napadov.

Vsaka od teh treh elementov bo zdaj podrobno obravnavana.

Migrena sproži: prepoznati sovražnika osebno

Migrena kot glavobol ni per se, temveč zgolj povečana občutljivost možganov. Za začetek bolečine je potrebno izzvati dejavnike, ki se imenujejo sprožilci migrene. Oseba ima lahko enega ali več takih sprožilcev, včasih pa napadi nastanejo le iz določene kombinacije.

Kaj se zgodi: če ni razloga, potem ne bo napadov? Prav gotovo, to je popolnoma, da se zaščitite pred sprožilci, je težko - dobesedno so povsod. Nekdo je bil srecnejši - njihova migrena je premagana le ob ozadju stresa in nekdo trpi zaradi kakršne koli razlike v atmosferskem tlaku.

Ne hitite, da pripravite zaključke, poskusite znotraj enega meseca, da vodite "dnevnik migrene". Narišite tabelo, označite datume na vrhu in napišite vse možne sprožilce na strani. Če je prišlo do napada, položite pluse v stolpec nasproti tistim dejavnikom, ki so se zgodili na ta dan. Na primer: pili - plus, niso dobili dovolj spanja - plus, je deževalo - plus, so se prepirali z nekom - plus in tako naprej. Kot rezultat te mini študije postane jasno, kateri sprožilci (ali kombinacije sprožilcev) sprožijo migrene.

In, da bi vam pomagali najti svoje sovražnike, bomo tu navedli vse možne notranje in zunanje sprožilce:

Alkohol. Najprej se morate bojiti rdečega vina in šampanjca. Vsak alkohol širi krvne žile in povzroči migrena, vendar v rdečem vinu in še vedno vsebuje flavonoide in šampanjec - mehurčke ogljikovega dioksida, tako da je vazodilatator učinek teh močnih pijač najbolj izrazito;

Hrana. Na prvem mestu so izdelki, ki vsebujejo tiramin - meso dimljene izdelke, sir s plesnijo, pivo. Citrusi, banane in čokolade so nekoliko manj pogosto sproži. V zadnjem času so poročali, da lahko migrene napadajo navidezni natrijev glutamat - dodatek k prehrani, ki okrepi okus večine končnih izdelkov. Kar zadeva kofein, je njegova vloga pri sprožanju mehanizma migrene dvoumna. Po eni strani kava in močan čaj zožujejo plovila, na drugi strani pa redna uporaba kofeina povzroča odvisnost. In ostro zavrnitev tega vodi do neželenih sprememb v tonu plovil in posledično migrenskega napada;

Način napajanja. Dejansko je pomembno, da ne toliko, kaj točno jeste, koliko redno to počnete. Dolgotrajen odmik med obroki povzroči kritičen padec nivoja glukoze v krvi. In kdo je najbolj nadležen v telesu? Seveda, možgani. In če je nagnjen k migreni, se vam ne bo ne maščeval nad gladovno stavko z bolečo bolečino. Samo ne pozabite na prigrizek vsakih 3-4 ure;

Alergija. Posamezna nestrpnost do hrane, zdravil ali zunanjih dejavnikov (prah, cvetni prah) je neposredno povezana s pogostostjo napadov migrene. To dejstvo je potrdila medicinska raziskava, v kateri je bila skupina bolnikov tri mesece izolirana od vseh njihovih alergenov. Absolutno pri vseh predmetih se je pogostost napadov zmanjšala in bolečina postala manj intenzivna in dolgotrajna;

Tekočina. Vsaki osebi in trpi migrena - še posebej je treba piti za dan 1,5 litra čiste vode. To bo omogočilo pravilno delovanje biokemičnih reakcij v telesu in izguba teh reakcij se ne bo kopičila v tkivih in krvnih žilah. Če se ukvarjate s športom ali težkim fizičnim delom, upoštevajte naraščajoče potrebe po telesu v čisti vodi. Ne v čaju, kavi ali soku, in sicer v navadni vodi;

Zdravila. Droge z ukrepom vazodilatacijskega (npr, nitroglicerin, zvončki in etc), je skoraj gotovo, da začnete mehanizma in povzroči migrenskega napada, zato se prepričajte, da se glasi povzetek vseh zdravil, preden jih pri tem;

Sanj. Odrasla oseba mora spati 6 do 8 ur na dan, ne manj. Recimo, da ste spremenili delovna mesta in namesto običajnih 8 ur, le 5 spal. Adaptacija na ta urnik bo nujno spremljala migrena napadi. Enako se lahko zgodi z osebo, ki je šla na počitnice in se odločila spati pred poldnevom - zelo verjetno je, da se bo tvoja srbost spremenila v grozno glavobol;

Čustveni stres. Težko si je predstavljati vsakdanje življenje brez stresa, vendar se lahko naučite ustrezno sprostiti in obnoviti ravnovesje. Za ljudi z migreno je to še posebej pomembno. Med samim stresom, ko je telo koncentrirano, ne bo napadov - čez nekaj ur ali naslednjega dne vas bo prehitela. Zato, po živčnem šoku ali konfliktu, storite vse, da izničite negativno in se znebite napetosti;

Šport in aktivno preživljanje prostega časa. Ves dan na vrtu, prvi trening v fitnesu, dolg nakupovanje - in zdaj ste padli z migreno. Znana je slika, kajne? Če se v življenju ne premaknete veliko, se ne trudite, da bi se naložili, in če bi nasprotno, redno igrali za šport, nadaljujte v istem duhu in nikoli ne strmo znižajte tempa;

Vreme. Razlike v atmosferskem pritisku ne moremo imenovati najbolj priljubljenih sprožilcev migrene - ti dejavniki vplivajo samo na ljudi z nestabilnim krvnim tlakom. Vendar pa se ne moti drug drugemu in verjetno je, da ste hipertenzivni, trpijo zaradi migrene;

Okolje. Napad bi lahko sprožila drugih zunanjih dejavnikov: dolgo glasen zvok (stavbe, proizvodne hale, rock koncert, nogometne igre), močan vonj (parfum, barve, laka, topila), umazan zrak (dimljen ali prašnem okolju);

Hormoni. Tukaj je odgovor na vprašanje, zakaj migrena tako "ljubi" lep seks. Med življenjem v telesu vsake ženske pod vplivom spolnih hormonov pride do velikih sprememb: dekle zori, z menstruacijo, zanosi, rodi, hrani, izgubi plodnost. Na vsaki stopnji hormoni delujejo. Ni čudno, da skoraj vse ženske, ki trpijo zaradi migrene, trpijo zaradi nasilnih napadov na predvečer menstruacije, v obdobju po porodu in med menopavzo.

Kako se znebiti glavobola?

No, končno smo prišli do samega vrha - povedali in navedli v mislih vsa vprašanja, ki so vas pripeljala do te strani:

Ali moram jemati zdravilne učinkovine za zdravljenje migrene?

Kako pogosto lahko to storite?

In kako se znebiti slabosti?

Ali so tablete slabe za glavobol?

Kako se razlikujejo drug od drugega, razen cene?

Kdaj jemati zdravilo: med auro, po pojavu bolečine ali ko je že nemogoče prenašati?

Ali bi morda morali vzeti tableto za vsak primer posebej ob prvem domnevnem napadu?

Obravnavajmo vse, kar je v redu. Začnimo s popolnim seznamom vseh zdravil za migreno in glavobolom, kar kaže na njihovo pravo sestavo. Morda vam bo veliko presenečenje, da lahko za isto substanco od vas v lekarni sprejme znesek, ki se razlikuje za 10 ali večkrat. Prav tako je pomembno, da se naučimo razlikovati med tabletami, ki so primerne za zdravljenje migrene, popolnoma neustrezne in tudi oceniti resnost morebitnih neželenih učinkov.

Enostavno zdravilo proti bolečinam

Uradna medicina takšna zdravila pozna kratko okrajšavo z nesteroidnimi protivnetnimi zdravili (NSAIDs) - nesteroidna protivnetna zdravila, to pomeni, razbremenitev vnetij brez pomoči hormonov. V nadaljevanju bomo dali podroben seznam teh zdravil, in tudi če ne najdete imena tablete v njem, preberite njihovo sestavo - zagotovo so zelo znani izrazi.

Absolutno vsi NSAIDs razbremenijo glavobol zaradi lajšanja vnetja v žilnih stenah. Z drugimi besedami, ta zdravila odpravljajo vzrok bolečine, kar je zelo dobro. Vendar pa v nekaterih tabletah obstajajo dodatni sestavni deli, ki imajo pomirjujoč ali antispazmodičen učinek. Koliko je to pomembno pri zdravljenju migrene, bomo podrobneje razpravljali.

In najprej razdelimo vsa zdravila iz glavobola v dve veliki skupini:

Enokomponentni analgetiki

Za enostavno sestavnih analgetiki enojnih vključujejo aspirin, ibuprofen, paracetamol, naproksen, ketorolak, Ksefokam, lornoksikam in diklofenak.

Do zdaj so v Rusiji registrirana naslednja zdravila:

Acetilsalicilna kislina (Aspirin, Uppsarin). Za zdravljenje migrenskega topičnega odmerka 500 mg ali več, je najboljša možnost - piti samo dve tableti po 500 mg. Šumeče tablete bodo naredile veliko bolje, ker se absorbirajo hitreje, kar je zelo pomembno v slabostih. V lahko lekarnah izpolniti tako imenovane srčne aspirin (trombotičnih PSZ Aspirin kardio), ki je dodeljen profilaktično bolnikom z nevarnostjo kapi in srčnega infarkta, kot je acetilsalicilna kislina zmanjšuje strjevanje krvi. Bodite previdni: za zdravljenje migrene absolutno ni primeren aspirin, je premajhen odmerek;

Acetaminophen (Paracetamol). Uporabili smo zdravljenje paracetamola kot zdravila za visoko temperaturo pri otrocih. Sama po sebi je varna, vendar ni zelo učinkovita, zato so večkomponentni analgetiki z dodatkom paracetamola primernejši za zdravljenje migrene. Čisti acetaminophen se prodaja tudi pod imeni Panadol, Tylenol, Efferalgan;

Ibuprofen (Zdravilo Nurofen 200 mg, zdravilo Nurofen Fort 400 mg, Mig 200, Mig 400, Brufen, Advil). Ima analgetični, antipiretični in protivnetni učinek. Bolniki dobro prenašajo, hitro odstranjujejo glavobol. Kadar je migreno predpisano v odmerku 500 mg;

Metamizol natrij (Analgin 500 mg, Baralgin 500 mg). Nismo začeli seznama s tem najbolj priljubljenim analgetikom, ker se je v zadnjih desetletjih močno diskreditiral. Redno jemanje natrijevega metamizola negativno vpliva na sestavo krvi, funkcije jeter in ledvic. V celotnem civiliziranem svetu čista snov v odmerku 500 mg ni bila sproščena dlje časa, vendar se v sestavo multikomponentnih analgetikov doda samo 100-250 mg. V Rusiji pa se penny Analgin proizvaja s konjskim odmerkom metamizola, ki blaži glavobole z migreno, vendar z redno uporabo povzroča nepopravljivo škodo zdravju;

Naproxen (Naproxen 250 mg, nalgezin 275 mg, nalgezin Fort 550 mg). Za zdravljenje migrene uporabljamo samo v odmerku 500-750 mg in kot del kombinacije zdravil za glavobol. Prav tako se pogosto uporablja za boj proti občasnim bolečinam pri ženskah;

Diklofenak (Voltaren) - protivnetna snov, ki se uspešno uporablja za bolečine v hrbtu in sklepih. Obstaja veliko trgovskih imen za diklofenak, in Voltaren je morda najbolj znana med njimi. Za lajšanje akutnega glavobola in zdravljenja migrene uporabljamo diklofenak v tabletah ali Voltaren v prahu;

Ketorolac (Ketanov, 10 mg);

Lornoksikam (Xefokam, Xsefokam Rapid). Ketanov in Xefokam sta najmočnejša analgetika, s katero lahko odstranite tudi zobobolne zobne blazinice ali iztrebke iz jetrne kolike. Obe zdravili se aktivno uporabljata pri zdravljenju migrene, poleg tega pa ne samo v tabletah, temveč tudi v injekcijski obliki.

Večkomponentni analgetiki

Takšni anestetični pripravki lahko vsebujejo eno ali več glavnih učinkovin (na primer natrijev metamizol in paracetamol) ter eno ali dve dodatni snovi (npr. Kodein, kofein ali fenobarbital).

Kofein, kot je znano, ima vazokonstrikcijski učinek, ki je zelo pomemben za migrene. Kodein in fenobarbital pomirjajo živčni sistem in zmanjšata razburljivost možganske skorje. V preteklosti se je fenobarbital v velikih odmerkih uporabljal za zdravljenje epilepsije in ta praksa je pokazala resne neželene učinke in zabeležila zasvojenost. Upoštevajte, da kodein in fenobarbital povzročata odvisnost, kar pomeni, da tablete s takšnimi aditivi niso primerne za redno zdravljenje migrene.

Za glavobol so našteti najbolj priljubljena kombinirana zdravila:

Citramon (paracetamol 180 mg + kofein 30 mg + acetilsalicilna kislina 240 mg). Enako sestavo ima Askofen. Ta zdravila so primerna za zdravljenje migrene pri bolnikih, ki nimajo težav z visokim krvnim tlakom in vazospazmi. Če želite ustaviti napad, morate piti najmanj 2 tableti hkrati;

Migrenol, Panadol ekstra (paracetamol 500 mg + kofein 65 mg). Tukaj je živahen primer pridobivanja denarja od nevednih ljudi, ki trpijo zaradi divjih glavobolov. Pridejo v lekarno, kjer so obvezno ponudili posebno zdravilo za migrene, ki se imenuje Migrenol, in seveda stane več sto. Pravzaprav je Migrenol, da je Panadol Extra papirnat pretisni omot Paracetamola in skodelico kave. In iz migrene ta zdravila pomagajo slabše od Citramona (tudi, mimogrede, deset rublja);

Pentalgin. Pod to blagovno znamko se prodajajo 4 zdravila, nekoliko drugačna glede na sestavo in namen. Prve tri so primerni za lajšanje bolečine med redke (ne več kot 2-krat na mesec) migrena napade, in četrta ima antispazmodično učinek in je namenjen za odpravo kolike rezey, zob, mišicah, in menstruacijske bolečine:

Pentalgin H (metamizol natrij 300 mg + naproksen 100 mg + kofein 50 mg + kodein 8 mg + fenobarbital 10 mg);

Pentalgin ICN (metamizol natrij 300 mg + paracetamol 300 mg + kofein 50 mg + kodein 8 mg + fenobarbital 10 mg). Sedal M in Sedalgin neo imajo enako sestavo;

Pentalgin plus (propifenazon + paracetamol + kofein + kodein + fenobarbital);

Pentalgin (paracetamol 300 mg + naproksen 100 mg + kofein 50 mg + drotaverin 40 mg + fenilramin maleat 10 mg).

Caffetin (propfenazon 210 mg + paracetamol 250 mg + kofein 50 mg + kodein 10 mg) je dober, ker ne vsebuje analgina, vendar za trajno zdravljenje migrene ni primeren zaradi kodeina;

Tempalgin (metamizol natrij 500 mg + triacetonamin 4 toluensulfonat 20 mg). To je vse znano "zelena tableta iz glave." Pravzaprav dobro lajšanje bolečine, zahvaljujoč velikemu odmerku analgetičnega in narkotičnega sedativa;

Spazmalgon (Spasgan, Bral, natrijev metamizol 500 mg + pituopenon 2 mg + fenpivirinijev bromid 20 mg). Uporabite to zdravilo za trajno zdravljenje migrene - velika napaka. Ima popolnoma drugačen namen. Seveda bo 500 mg analgina utihnilo bolečino, vendar smo že govorili o njegovi škodi. A preostale sestavine spazmalgona posedujejo spazmolitičen dejanje, ki je migrena ni pomembno, ker so žile v možganih razširili in vneta in ni stisnjena. Razkropite mit do konca: Drotaverine (No-shpa) je prav tako neuporaben za migrene. Ima izključno spazmolitični in ne protivnetni učinek in brez krče med migrenskim napadom;

Andipal (natrijev metamizol 250 mg + dibazol 20 mg + papaverin 20 mg + fenobarbital 20 mg). Je zelo učinkovito zdravilo za lajšanje glavobola pri ljudeh z migreno na ozadju hipertenzije in povečane razdražljivosti živčevja. Vendar pa je zaradi dejstva, da je v eni tableti vsebuje samo andipal poltabletki dipirona za zdravljenje migrene je treba piti le dva tablete, in to je 40 mg fenobarbital. Zato je zasvojenost neizogibna.

Zdaj bomo razpravljali o "gasilci", pri vbrizganju metod odstranjevanja groznega glavobola med migrenskim napadom. Imajo zateči, ko je oseba, ki je popolnoma brez ustreznih tablet, ki mu ni pomagala, in zapravlja dragocen čas, ali pa, ko je pogumno prenašal bolečino, dokler sem začel plezati na stenu.Razumeetsya, ne moreš narediti, če pa je stanje še vedno tam, bo moral narediti injekcijo.

Pri intramuskularnih injekcijah doma se najpogosteje uporabljajo naslednji analgetiki:

Baralgin - 2500 mg analgina v 1 ampuli. V krvi takoj pride enakovredno 5 tabletam analgina. Na stopnji, kjer je glavobol neznosen in ga spremlja slabost, je to najboljši izhod;

Ketorol - 30 mg ketorolaka v 1 ampuli. Pomaga hitreje in bolje Baralgina, manj škodi zdravju, vendar stane veliko več in nikoli ni na voljo nujnim zdravnikom. Če imate hudo migreno, je bolje, da v lekarni kupite Ketorol skupaj z ustreznimi brizgami in vzamete pri roki.

Učinkovita in neboleča alternativa za injekcije - rektalne supozitorije. Ker velike črke prehajajo skozi rektum, od tam bolečine hitro vstopajo v krvni obtok, obidejo prebavni trakt, slabost.

Za zdravljenje migrene uporabljamo naslednje sveče:

Voltaren 50 in 100 mg (diklofenak);

Cefexon D (paracetamol);

Indomethacin 50 in 100 mg.

Če navzea ni zelo močna in ga ne spremlja bruhanje, je smiselno jemati diklofenak v prahu - Voltaren Rapid Sachet. Absorbira se zelo hitro v želodcu in ne draži sluznice, zato ne poslabša slabost.

Na koncu pogovora o kombiniranih zdravilih proti bolečinam za zdravljenje migrene bi rad dal več o zdravilih na recept. Takšne tablete v takšni obliki ni mogoče kupiti v lekarni, ker vsebujejo nevarne snovi, ki so zasvojene. Na primer, Zaldiar (tramadol 37,5 mg + paracetamol 325 mg). Paracetamol, ki smo ga omenili zgoraj, in tramadol je pol-zdravilna snov, ki aktivira endorfinske receptorje. Z drugimi besedami, oseba, ki jemlje tramadol, čuti, kot da ima v krvi veliko vesel hormon - endorfin. Vzrok bolečine ni odpravljen, vendar se sproži analgetični mehanizem v možganih. Zdravilo Zal'diar se uporablja samo za zdravljenje hudih nenadzorovanih oblik migrene in le po navodilih zdravnika.

Posebni analgetiki proti migreni

Kako dolgo je migrena, tako mnogi poskusi znanstvenikov najdejo posebno zdravilo za zdravljenje te skrivnostne bolezni. Pomemben odstotek bolnikov na splošno ne more izbrati analgetika med razpoložljivimi in priljubljenimi analgetiki - brez tablet ne morejo pomagati. Zato je bil znanstveni preboj pri zdravljenju migrene samo vprašanje časa in v zadnjem času.

Leta 1989 je nemška farmacevtska družba GlaxoSmithKline razvila prvo posebno pripravo za migreno, sumatriptan. Zožuje dilatirana posoda, blokira sproščanje vezave peptida in substance P pacientov iz kalcitongina iz koncev trigeminalnega živca, s čimer se popolnoma ustavi napad migrene. Do danes se sumatriptan šteje za "zlati standard" pri zdravljenju migrene - to zdravilo radikalno izboljšuje kakovost življenja več kot 70% bolnikov, ki so ga poskusili sami.

Triptani

Sumatriptan je postal prvi predstavnik družine zdravil proti migreni. V zadnjih 30 letih je bila ta družina dopolnjena z več učinkovitimi sredstvi. Pomembno je razumeti, da triptani ne razbremenijo drugih glavobolov, razen tistih, ki jih povzroča migrena. Hkrati nobena druga vrsta zdravila ne kaže tako visoke učinkovitosti pri zdravljenju migrene kot triptanov.

Naslednji triptani se prodajajo v ruskih lekarnah:

Sumatriptan in njegovi generiki (zdravila z isto aktivno snovjo):

Imigran v tabletah po 50 in 100 mg in v obliki razpršilnika 20 mg (en odmerek);

Amigrenin 50 in 100 mg (Rusija);

Sumamigren 50 in 100 mg (Poljska);

Hitro 50 in 100 mg (Islandija);

Zolmitriptan (Zomig 2,5 mg);

Eletriptan (Relpax 40 mg);

Naratriptan (Naramig 2,5 mg).

V primerjavi z izvornimi zdravili so generiki do štirikrat cenejši, poleg tega pa imajo enako visoko učinkovitost. V naši državi ima Amigrenin (generična generacija Sumatriptana) zasluženo ljubezen med migrenskimi bolniki, ki jih je mogoče kupiti v povprečju za 150-200 rubljev.

Pojav triptanov na farmacevtskem trgu je postal reševanje za milijone ljudi, ki trpijo zaradi bolečih migrenskih napadov z navzeo in bruhanjem. Toda, kot se pogosto dogaja v življenju, ima vsaka dobra stvar pomanjkljivosti. Triptani niso nobena izjema. Ker vneto plovilo močno zožijo, nekateri preprosto ne morejo jemati takšnih drog.

Pomembno: Triptani strogo kontraindicirana pri bolnikih s kronično povišani ali slabo nadzorovanim krvnim tlakom, koronarno srčno bolezen, pa tudi miokardni infarkt ali kap.

Čeprav imajo triptani tudi točke, selektiven učinek na možganska plovila, je nemogoče popolnoma odpisati svoj vpliv na srčne in periferne posode. Zato zdravniki ne predpisujejo triptani migrena relativno zdrave in mlade bolnike soočajo zbadajočo bolečino v srcu med intenzivno vadbo, ali občutek teže v vodstvu noge. Varnost in tromboflebitis v anamnezi so tudi dejavniki, ki niso v korist triptanov.

Če imate migreno z auro, je zelo pomembno, da izberete pravi čas za jemanje triptana. V času aure se posodice možganov zožijo in pojav bolečine signalizira njihovo širjenje in vnetje. Zato v nobenem primeru ne morete piti tabletke na fazi aure, da bi dosegli bolečino. Torej, ne pridete pred njo, ampak samo podaljšajte auro in okrepite svojo tesnobo med napadom.

Začnite zdravljenje migrene z zdravilom Sumatriptan ali Zomigo bolje po posvetovanju z zdravnikom in osnovnim pregledom, vključno z elektrokardiogramom za preiskavo krvi. Seveda boste v lekarni prodali te pripravke brez recepta, vendar ne hitite, da bi šli tja, ne da bi obiskali zdravnika. Samo dejstvo, da se triptani prodajajo v dveh ali treh tabletah v enem paketu, kaže, da je njihovo preveliko odmerjanje ali zlorabo hude negativne posledice.

Pomembno: Tryptani ne morejo zdraviti redke hude migrene z aura - hemiplegicnimi in bazilarnimi migrenami. Poleg tega so ta zdravila kontraindicirana za otroke, mlajše od 18 let, nosečnice in doječe ženske.

Običajno se triptani dobro prenašajo, le občasno pacienti občutijo občutek plazenja, ki plazijo po koži, težo v prsih in kršitev koncentracije. Tridesetletna praksa zdravljenja migrene s triptanom nam omogoča, da z zaupanjem povemo o svoji varnosti in visoki učinkovitosti. Zato, če nimate kontraindikacij, se ne bojte ničesar - lahko varno nadaljujete z zdravljenjem.

Derivati ​​ergotamina

Obstaja še en, starejši razred posebnih antiemergijskih analgetikov - derivatov ergotamina. V nasprotju s triptani, le zožijo plovila, in zelo močno in hitro, zato so lahko nevarni, še posebej pri velikih odmerkih. V večini tujih držav te vrste zdravila niso vedno predpisane za zdravljenje migrene. Derivati ​​ergotamina se štejejo samo kot rezervne snovi za lajšanje hudih napadov, če nobena druga metoda ne deluje.

Na primer, dihidroergotamin ampule drog prisotni v arzenalu zahodnih zdravnikov v primeru nujne zdravstvene oskrbe za bolnika s statusom migrene (kar pomeni, da trpijo za glavoboli, za nekaj dni, če ni učinka običajnih analgetikov). Dihydroergotamina ne morete kupiti v lekarni brez recepta, lahko pa si kupite kombinirana zdravila proti bolečinam z nizko vsebnostjo ergotamina.

V Rusiji obstajajo trije analgetiki:

Nomigren (ergotamin tartrat 0,75 mg ± kofein 80 mg ± 200 mg ± propifenazon kamilofina klorida 25 mg ± mekloksamina citrat, 20 mg). Ergotamin skrči krvne žile, kofein toni njihove stene in pospeši absorpcijo tablet, propifenazon ima dejanje protibolečinski in nevtralizira mekloksamin slabost;

Sinkapton (ergotamin tartrat 1 mg + kofein 100 mg + dimenhidrinat 25 mg);

Cofetamin (ergotamin tartrat 1 mg + kofein 100 mg).

Ampak pripombe bolnikov, dve tabletki Nomigren, omogočata, da migrenski napad ustavita z enako hitrostjo in učinkovitostjo, kot tudi eno tableto zdravila Zomiga. Vendar, če primerjate ta zdravila glede varnosti, je preferenetiran triptan. In tudi ne pozabite, da je skupno ergotamin sprejem derivati ​​in triptani absolutno kontraindicirana, saj vodi do kritične zoženja plovila možganov!

Pomembno: če ste vzeli zdravilo Nomigren ali katerikoli kombinirani analgetik z dodatkom ergotamina, lahko uporabite triptane ne prej kot v 24 urah!

Derivati ​​ergotamina imajo širok spekter kontraindikacij:

Bolezni perifernih krvnih žil;

Kako ravnati s slabostjo med migrenskim napadom?

Migrinski napad skoraj vedno spremlja navzea in včasih ponavlja bruhanje. Ne samo, da je to zelo neprijetno, ampak tudi preprečuje pravočasno asimilacijo anesteziranih zdravil. Če ste pili tableto in potem ste bruhali, lahko mislite, da sploh niste vzeli zdravila. Zato takoj, ko čutite bližajočo se mučenje, takoj vzemite antiemetično (Tserukal, Raglan), lahko greste skupaj z analgetikom.

Vendar pa je tudi na začetku migrenskega napada, ko pa slabost in bolečina utripajoča doslej, se želodec ne deluje pravilno, ne s polno močjo, in jedel na predvečer hrana ostane v njej. Ista usoda, najverjetneje, pričakuje in zdravilo proti bolečinam, ki ste ga vzeli. Tam bo ležal in povzročil korozijo sluznice, ki še dodatno povzroča slabost. Da bi se temu izognili, vzemite tableto Motilium - to je zdravilo za preobčutljivost, ki vsebuje niz želodčnih encimov, ki pospešujejo prebavo.

Kako pravilno izbrati pripravek iz migrene?

Iz raznolikosti anestetikov, predstavljenih zgoraj, ni presenetljivo, da bi postali zmedeni: kakšne vrste tablet, ki jih lahko izbirate, in kje začeti zdraviti migrene? Najbolj pravilna je dosleden pristop - začeti, tako rekoč, z najmanj zlo, postopoma preseliti v največjo in le, če preprosti analgetiki ne pomagajo. Pomembno je, da izberete ustrezen odmerek, ali pijete uro kasneje še 2 tableti, nekaj ur kasneje pa še dve, na koncu pa ni deloval, saj izgubljeni čas, in si nepravično snemanje zdravilo na "neučinkovita pravna sredstva za migreno."

Aspirin iz vseh preprostih nesteroidnih protivnetnih zdravil najbolj olajša glavobol, ki ga povzroča migrena. Pravočasno 1000 mg aspirina je učinkovito primerljivo za triptane, a veliko bolj dostopno. Vendar ne pozabite na korozivni učinek, ki ga ima acetilsalicilna kislina na želodec. Zaradi tega minusa je zdravljenje migrene z aspirinom kontraindicirano pri bolnikih z gastritisom in peptičnim ulkusom.

Kot smo že omenili, v Evropi je za kombinirane analgetike prijavljena prava vaba zaradi škodljivih dodatkov, ki povzročajo zasvojenost (kodein, fenobarbital). Zato, če je glava zelo boleča, morate biti zadovoljni z običajnim aspirinom.

Podjetniške ljudi so pripravili poseben "antimigrenski koktajl", sestavljen iz preprostih in dostopnih sestavin:

Kozarec vode z raztopljenim 1000 mg šumečega aspirina;

Skodelico sveže pripravljene sladke črne kave ali kole;

Kako deluje? Najprej vzamete velik odmerek aspirina v hitro absorbiranem stanju. Drugič, telo dobite s tekočino in glukozo, ki napolni želodec in pomirja možgane. Tretjič, dobite del želodčnih encimov, ki bodo pomagali hitro prebavljati vsebino želodca in ga premakniti v črevesje, kjer se absorbira aspirin. Ta "koktajl" res deluje! Poskusite in če imate razjedo ali gastritis, zamenjajte aspirin z nalgezinom ali naproksenom v odmerku 500-750 mg.

Triptani - vaši prvi droge vrstic v prisotnosti želodca ali dvanajstnika, kot tudi poslabšanje gastritis ali, pod pogojem, da je učinek aspirina ne pride v 45 minutah po priema.V tem primeru nadaljujte prejemati triptani enkrat, na začetku teh napadov. Še enkrat opozarjamo: za zdravljenje migrene s triptani je potrebno dobiti dovoljenje od zdravnika!

Enokomponentne analgetike (ibuprofen, analgin, paracetamol, diklofenak) se ne smejo uporabljati v čisti obliki, še posebej analgetiki. Poskusite preizkusiti učinek ibuprofena (600-800 mg) ali ketorolaka (20 mg), morda bo to dovolj, da se med napadom hitro in popolnoma znebite glavobola. Ampak paracetamol in diklofenak verjetno ne bodo primerjali z aspirinom pri učinkovitosti pri zdravljenju migrene. Čeprav, kot vsi vemo, je vsaka oseba drugačna.

Kombinirani analgetiki (Tsitramon, Pentalgin) bolj pogosto uporabljajo za lajšanje migrenskih napadov, in deluje bolje, vendar ne pozabite, da govorimo o škodljivih aditivov in zasvojenost. Priprave, ki vsebujejo kodein in fenobarbital, lahko uporabljamo le za zdravljenje blagega migrena z 2-3 napadi na mesec.

Izbrano zdravilo za migreno lahko štejemo za učinkovito, če:

Popolnoma odstrani glavobol najpozneje 4 ure po sprejemu;

V prvih dveh urah je navzea in fotofobija, in bolečina prehaja od pulzirajočega do dolgočasnega in postopoma umirja;

Pomaga vam, da ustavite napad vedno ali skoraj vedno;

Glavobol se ne nadaljuje naslednji dan;

Med napadom vam ni treba ponoviti sprejema tega zdravila ali dodati drugega.

Kako pravilno jemati zdravila proti bolečinam pri migracijah?

Ne, ne gre strogo po navodilih, ne žvečite na nenamernih tabletah in pijte z dovolj vode. Samoumevno. Pri zdravljenju migrene je morda najpomembnejši čas jemati zdravilo in ne njegova sestava. Vsak analgetik, enostaven ali kombiniran, navaden ali poseben, lahko zdravi hud glavobol, ne glede na to, zakaj je to razlog. Vendar pa z migrenami imate nekaj minut, da mu daste to priložnost.

Razširitev in vnetje cerebralnih žil je edini vzrok glavobolov samo v prvih 40 do 120 minutah od začetka napada (odvisno od tega, kako hitro se bolečina povečuje). Tako, če ste imeli čas, da v prvih dveh urah prejmete zdravila za bolečino, imate možnost ustaviti napad. V nasprotnem primeru se izgubi.

Ko utripajoča glavobol pridruži slabost, strah pred močno svetlobo in nestrpnosti do glasnih zvokov, to pomeni, da so bolečine v impulzi opravili vzdolž vlaken trigeminalnega živca in dosegel v možgansko skorjo. Mehanizmi bolečine so postali bolj aktivni, zelo je težko zaustaviti analgetike, zlasti glede na nesmiselnost oralne uporabe.

Pomembno: Prepozno jemanje zdravil proti bolečinam, ne glede na vrsto in sestavo, vam ne bo pomagalo znebiti glavobola migrene, vendar boste dobili vse negativne posledice in neželene učinke. Ne prekoračite odmerka in ne ponovite imenovanja vsako uro, v upanju na olajšanje. Če napad migrene spremlja ponavljajoče bruhanje, vzamejo tableto sploh ni smiselno - samo injekcije.

Kombinacija analgetiki več možnosti, da vam pomagajo, ko je zgrešil najboljši čas za sprejem, vendar je to le zato, ker pomirja dodatki, ki jih vsebuje dolgočasno občutljivost možganske skorje, in se ne borijo z razlogom, ampak posledica. Ker koncentracija kodeina in fenobarbitala v takih pripravkih ni dovolj, uspeh ni zagotovljen. Vendar nenadzorovano zdravljenje migrene s kombiniranimi analgetiki zagotovo pripelje do nastanka odvisnosti od njih. Pri jemanju zdravila z dodatkom fenobarbitala ali kodeina ne priporočamo več kot dvakrat na mesec.

Neustrezno zdravljenje z bolečino ponavadi povzroči, da oseba stalno uživa v strašnem glavobolu in na koncu pokliče rešilca. Zdravniki so ga injicirali intramuskularno Baralgin, Dimedrol, včasih celo Relanium, zaradi česar izčrpan pacient hitro zaspi. Poskusi se nikoli ne bi pripeljali do takega stanja: prvič, zdravje je nevarna, in drugič, v prihodnosti vodi do večje pogostosti napadov migrene.

Pomembno: Stojnega stresa ne morete stati stalno in ne želite jemati zdravila za bolečino, ki se nanaša na njihovo škodo. Daljši in boleči zasegi so, bolj pogosto se bodo ponovili.

Seveda, lahko sploh nič in enostavno prenašati v ima možgane zaščitni protibolečinske mehanizme, ki prekinila bolečino, ko preneha biti alarm za vas, kot gostitelj za telo in postane grožnja samega telesa. Največ 72 ur v krvi se nabere velika koncentracija hormona serotonina, sindrom bolečine pa bo odstranjen.

Vendar zaloge možganov niso neskončne - ne morejo proizvesti serotonina neprekinjeno v divjih količinah, po vzponu pa neizogibno sledi upad. Znižana raven tega hormona v krvi povzroči, da bi oseba doživela hudo bolečino za kateri koli, tudi najbolj nepomemben vzrok. Z drugimi besedami, prag bolečine se zmanjša in v pogojih migrene je katastrofa.

Anestetiki: pomoč ali škoda?

Absolutno vsi analgetiki za odstranitev bolečine in vnetja motijo ​​sintezo encima ciklooksigenaze. Toda ta encim ne sodeluje le pri razvoju vnetja, temveč je prisoten tudi v sluznici zdravega želodca. Pomanjkanje ciklooksigenaze povzroči redčenje in razjede sluznice, zato je zloraba nesteroidnih protivnetnih zdravil napolnjena z razvojem gastritisa in razjed. Slabo vplivajo na ta zdravila in na delovanje jeter in ledvic, ker se izločajo iz telesa skozi enega od teh organov in celo prek obeh.

Druga negativna točka je fiziološka zasvojenost. Telo se navadi na dejstvo, da je v njem nekaj bolnega, od koder se pojavi "dobra tableta" in odpravi vnetje. Želi vse manj in bolj in bolj sprejemati takšne tablete. Kot rezultat, če bi se prej lahko znebili migrene s 500 mg aspirina, zdaj le 1500 mg pomoč. Število zdravil se povečuje, zato se neželeni učinki povečujejo. Obstaja začarani krog, izstop iz nje je včasih tako težak kot odvajanje drog.

V medicini obstaja poseben izraz za medicinski povzročeni glavobol - abusus (iz angleške "zlorabe" - zlorabe). Takoj, ko oseba, ki ima tako težavo, zmanjša koncentracijo analgetikov v krvi, nastane bolečina, zgolj kot odziv na dejstvo, da ni pravočasno pio tablet. Nadaljuje s svojo zasvojenostjo in še naprej povečuje vnos bolečine, dokler ne pride do hospitalizacije z diagnozo "akutne zastrupitve z drogami".

Pomembno: Po WHO, 1 od 50 ljudi na svetu trpi zaradi zlorabe glavobola, pri čemer ženske postanejo žrtve odvisnosti od drog petkrat pogosteje kot moški.

Skoraj vsi ljudje, ki že dolgo in redno uporabljajo redne analgetike, razvijejo vztrajno psihično odvisnost od tablet. Vedno se bojijo napada, nosijo kup kapsul in mehurjev, zmanjšajo precejšen del svojega dohodka za zdravila, vzamejo tableto prav tako kot "preprečiti bolečino". Se prepoznate v tem opisu? Poskusite se ustaviti!

Bolnike proti pankreatitisu lahko jemljete več kot dvakrat na teden. Med migrenskim napadom je to treba storiti pravočasno in strogo v terapevtskem (ne znižan!) Odmerku. To je nemogoče ponoviti sprejem pred pomenil v navodilih za piti na dan več tablet, kot je priporočeno, ali namesto druge tablete, z dejstvom, da je vsaka posamezna doza zdravila, ki jo presegel vodene pitje. Vsi vas bodo zastrupili in bolečine ne bodo odstranjene, če bi to takoj storili.

Pomembno: V skladu z mednarodnimi zdravstvenimi standardi, ne glede na tveganja, ki jih lahko enokomponentna analgetikov ne več 15 dni na mesec, in v kombinaciji, polunarkoticheskie in triptani - ne več kot 10 dni na mesec.

To je vse, seveda, čudovito, - rekli boste - ampak kaj če boli? In nič ne pomaga? In zasegi se povečajo le? Na ta vprašanja bomo poskušali odgovoriti v naslednjem poglavju.

Kako zmanjšati pogostost napadov migrene?

Uspešna rešitev te težave je v isti meri odvisna od vas in zdravnika. Kaj lahko storite osebno, da bi migrene napadali bolj redke in manj boleče? Na samem začetku pogovora smo razpravljali o sprožilcih - zunanjih in notranjih dejavnikih, ki povzročajo nastanek napadov. Škoda, vendar nevrologi navajajo, da skoraj nobeden od bolnikov z migreno ne vodi dnevnika o svojih nasvetih in ne poskuša razkriti svojih sprožilcev. Vsi rečejo nekaj, kot je: "Imam napade, ko sem živčen" ali "Nisem dovolj spala", vendar ne naredijo ničesar, da se zaščitijo pred temi tveganji!

Poskusite prenehati soditi po načelu "nismo takšnega življenja". Ustrezno lahko organizirate pravilen način dela in počitek, se naučite sprostiti po stresu, vzbuditi ljubezen do svetlobe, zdrave hrane, športa in aktivnega življenjskega sloga. Če epileptične napade povzročajo zunanji dejavniki (podaljšani glasni zvoki, onesnažen zrak, alergeni), jih preprosto odstranite iz svojega življenja. Toda tudi če najbolj skrben odnos do sebe še vedno ne omogoča zmanjšanja pogostosti migrenskih napadov, je čas, da se zdravnik obišče resno zdravljenje.

Po pregledu boste prejeli posebno zdravilo za zmanjšanje občutljivosti cerebralnih žil. Ne razbremenijo glavobola, ampak preprečijo njen videz. Vsakemu s hudo migreno je priporočljivo opraviti takšne programe preprečevanja zdravljenja enkrat v 2-3 letih, kar običajno traja 3-6 mesecev.

Obiščite zdravnika, če:

Vsak mesec imate 3 ali več težkih migrenskih napadov, med vami pa grizli ozadje in pritisnete glavobol;

Vi ste prisiljeni presegati priporočene odmerke in pogostost uživanja analgetikov, ker so izgubili učinkovitost in vaša migrena je izven nadzora.

Da bi zmanjšali pogostost napadov migrene, uporabljamo zdravila različnih razredov:

Antiepileptične droge - Topamax v odmerku do 100 mg, valproinska kislina (Depakin), gabapentin (Neurontin, Tebantin). Ta zdravila zmanjšujejo razburljivost možganov, zato sprožilci ne tako enostavno in hitro povzročijo migrenskega napada;

Antidepresivi - zdravil, ki povečajo koncentracijo serotonina in noradrenalina hormonov v krvi, kot so venlafaksin (Velafaks, Efevelon, Venlaksin), paroksetina (Paxil, Reksetin, Cipramil) in tricikličnih antidepresivov amitriptilin. Vsi so namenjeni krepitvi analgetične obrambe možganov. Uporablja se v minimalnih terapevtskih odmerkih;

Beta blokatorji - Propranolol, Anaprilin, Obsidan, uporabljajo za znižanje krvnega tlaka. Takšna zdravila tudi upočasnijo srčni utrip, zato so predpisani za zdravljenje migrene le za tiste, katerih krvni tlak skoraj vedno ostane pri približno 120/80 in je pulz stabilen;

Zaviralci kalcijevih kanalov - z migreno se uporabljajo verapamil in nimodipin (Nimotop). Za znižanje krvnega tlaka so potrebni dovolj visoki odmerki teh zdravil, a na splošno stabilizirajo vaskularni zvok;

Zdravila, ki izboljšajo cerebralno cirkulacijo - na primer, vazobral v kapljicah in tabletah. Pri zdravljenju migrene ima zmerno učinkovitost, vendar je popolnoma varna in primerna za skoraj vsakogar;

Priprave na magnezij - okrepiti plovila in ohraniti srce.

Napad se začne: kaj storiti?

Dovolite nam povzamemo našo razpravo o zdravljenju migrene, se bodo zbrali skupaj celoten arzenal in imajo jasen akcijski načrt, da ne bi izgubili katerokoli izmed dragocenih trenutkov, ko ste ponovno prehitela napad.

Torej, če se je glavobol začel:

Takoj pojdite domov, vzemite si čas za delo;

Vzemite toplo prho, uporabite aromatična olja, ki vam pomagajo obvladovati bolečino (sivka, pačuli, bergamot);

Naredite skodelico sladkega čaja ali kave, raztopimo v kozarcu 2 šumečih tablet aspirina, jesti nekaj svetlobe, če ni jedel za dolgo časa, vzeti tabletko Motilium, če pa vam je slabo, nato reglan;

Zaprite se v sobi, povlecite zavese, ležite pod odejo, se sprostite in poskušajte spati;

Če se v 45-60 minutah bolečina ne začne zanemariti, uporabite temperaturni kontrast: položite hladno mokro brisačo na čelo ali pod vrat in postavite noge v bazenu z vročo vodo. Vprašajte nekoga, ki vam bo dalo masažo, ali pa sami privoščite točkovno masažo, katere sheme je enostavno najti na netu;

Po 2 urah, če se bolečina še vedno ne zmanjša, vzemite triptan ali kombiniran analgetik s pomirjevalno komponento;

Če je 2 uri po tem napadu ni ustavil, sem začel bruhanje, brez tablet traja več - pokličite rešilca ​​ali pa injekcije baralgin / ketorolak doma, če je to mogoče.

Kdaj poklicati rešilca?

Obstajajo primeri, ko morate poklicati rešilca. Čeprav migrenija ni nevarna bolezen, v zelo redkih primerih povzroči grozeče oblike in lahko povzroči resne zaplete. Previdno preberite naslednji seznam: tudi če ste sami navajeni pri napadih, boste morali nekaj odstopanj od običajnega skripta takoj priviti v telefon.

Pokličite rešilca, če:

Napad traja več kot tri dni, to pomeni, da imate tako imenovani "status migrene", katerega rezultat, zlasti v odrasli dobi, je možganska kap;

Imate večkratno bruhanje, drisko in dehidracijo;

Migrenska aura traja več kot 1 uro;

Kršitve vida, govora, dotika in vonja ostajajo med napadom in ne le pred njim;

Pred vašo migreno nikoli ni spremljala aura, zdaj pa je nenadoma nastala;

Imate močno omotico, zatemnitev oči, ukrivljenost obrisov predmetov, popolno slepoto, izgubo zavesti, dezorientacijo v vesolju;

Tok migrene se je dramatično spremenil, v zadnjem tednu pa imate drugi ali tretji napad;

Imate 55 let, imate migreno dolgo časa in nenadoma ste imeli močan glavobol, podoben migreni.

Upamo, da bomo lahko danes odgovorili na vsa vaša vprašanja o migrenah, vam pomagali najti upanje in predlagali načine za to, da bi to podkupno in skrivnostno bolezen pod vašim nadzorom. Poskrbi za sebe in biti dobro!